Friss, ropogós…Mi az? Hát persze hogy HÁZI KENYÉR!

Azt hiszem abban sokan egyet érthetünk, hogy kevés jobb dolog van egy frissen sült, ropogós, meleg házikenyérnél… Arról nem is beszélve, hogy néha már kissé unalmassá vált a sima bolti kenyér. Horvátországi nyaralásunk során, azonban találtunk egy mennyei kenyeret, amit elhatároztam, hogy itthon is megsütök majd. Ez pedig nem más, mint az ISTENI HAJDINÁS-DIÓS KENYÉR!

 A kenyér története röviden annyi, hogy egy szép nyári napon, a tengerpartról visszatérve az apartmanba, nem volt semmi a hűtőben… Így hát elmentünk a boltba, és egészen véletlenül (mivel a családban senki nem beszél horvátul, így fogalmunk sem volt milyen kenyeret veszünk le a polcról) vettünk egy teljesen átlagosnak tűnő kenyeret -ekkor még mit sem sejtve arról, hogy ez nem egy átlagos bolti kenyér- Visszaérve szépen elővettük a frissen vásárolt dalmát sajtokat, sonkát és KENYERET, ami bőven lepipálta a híres horvát különlegességeket…Annyira elnyerte a tetszésünket, hogy gyorsan megnéztem a kenyér csomagolásán az összetevőket, (kisebb fordítási bajlódások után sikerült is mindent összeszedni) amint pedig hazaértünk, elkezdtem ezek alapján kísérletezni. És így született meg az a bizonyos házi kenyér!

Íme tehát a “HORVÁTORSZÁG IHLETTE HAJDINÁS-DIÓS KENYÉR” recept:

  •  260g teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
  • 150g hajdinaliszt
  • 90g dió (ez ízlés szerint lehet több kevesebb, nekünk ez a mennyiség vált be)
  • 2 ek. lenmag
  • 1 ek olivaolaj
  • fél ek só
  • 200g meleg víz
  • fél csomag szárított élesztő
  • 1 kk barnacukor
  • 95g langyos víz

(ebből az adagból, egy kb. 700 grammos kenyér lesz)

Elkészítés:

  1. Első lépésként, futtassuk fel egy bögrében a szárított élesztőt a langyos vízzel és a barnacukorral. (amíg ez felfut, vagyis már kellően habzik a teteje el tudjuk készíteni a kenyér többi részét)
  2. Mérjük ki a liszteket, sót, olivaolajat, lenmagot, majd vágjuk össze a diót, (szerintem érdemes időt tölteni vele, és késsel felaprítani, mint darálóval megőrölni, mert úgy nagyon apró lenne a dió, és sokkal jobb látni és érezni a fogunk alatt a nagyobb diódarabokat amit késsel így akkorára vághatunk, amekkorára szeretnénk) majd mehet bele a meleg víz. Most pedig jöhet a piszkos munka, a dagasztás!

  1. Mikor már elkezdett a tészta valamennyire összeállni (először úgy tűnhet, hogy kevés a víz, de ne ijedjen meg senki, ha beleöntjük az élesztős keveréket, már tökéletes lesz a massza) öntsük bele a felfuttatott élesztőt, és dagasszuk tovább, addig amíg a tészta jó ruganyos nem lesz, és összeáll egy gombóccá. Ezután takarjuk le egy konyharuhával, és hagyjuk megkelni kb.30 percig.(tipp: mielőtt magára hagyjuk a tésztánkat, érdemes alálisztezni, hogy a kelesztési idő után, könnyen feltudjuk majd szedni a tálból)

  1. Ha letelt az fél óra, jöhet egy újabb gyúrás. Jól dögönyözzük át a tésztát (ha szükséges adhatunk hozzá még egy pici lisztet) majd ismét hagyjuk magára letakart konyharuha alatt újabb 30 percre.

  1. Mikor ez a pihentetési idő is letelt, következhet az utolsó dagasztás, és pihentetés -szintén 30perc-. A kelesztések után egy szépen megduzzadt tésztát fogunk kapni,ami ilyenkor már készen áll, hogy bemehessen a sütőbe 150C-ra kb. 70 percre. Fontos, hogy az utolsó kelesztés után, már ne gyúrjuk át, hagyjuk, hogy a tészta levegősen mehessen sülni. Rakhatjuk tepsibe, vagy akár püspökkenyér formába, én egy vájlingban sütöttem, hogy kör alakú legyen, a lényeg, hogy egy kicsit olajozzuk ki a formát, amibe sütjük.

  1. Ha kisült a kenyér, vegyünk ki a sütőből, és egyből borítsuk ki a formából (mivel sütés előtt kiolajoztuk, könnyedén ki fog csusszanni bármilyen formából). Pihentessük rácson, majd mikor már nem forró, vágjuk meg, és faljuk fel! Najó, talán sok lenne egyszerre az összes… 🙂 A kenyér illata mennyei, az ízéről nem is beszélve, és zacskóban tárolva napokig puha marad.

 Remélem, hogy tetszik a recept, és egy ráérősebb napon ki is próbáljátok. Sajnos kicsit időigényes, (mivel összesen 1,5órát kel a tészta) és a kenyérsütés sokak számára bonyolultnak, és nehéznek tűnhet, de higgyétek el, hogy nem az, szerintem mindenkinek sikerülhet, a jóleső érzés, és mennyei ízek, pedig nem maradnak el!

Jó sütést Mindenkinek!

Hamisítatlan őszi íz…vagyis almás pite!

Csípős reggelek, széltől susogó fák, őszi bakancs, és tökfaragás… Mi sem jellemezhetné jobban az őszt, mint ezek a szavak? Megvan… Az ALMÁS PITE!

 

Azt hiszem, nem mondok újat azzal, hogy az almás pitét (majdnem) mindenki imádja. Általában tipikusan ez az a sütemény, amit Nagymamáink készítettek nekünk, egy hétvégi látogatás alkalmával, vagy csak mert annyira szeretnek minket. 🙂

img_3577.JPG

Nem kérdés, hogy remekül tudják elkészíteni ezt a süteményt, (persze ahány ház, annyi szokás, de olyan nagy különbségek csak nem lehetnek a piték között) de mégis mertem venni a bátorságot, hogy egy kicsit felturbózzam a jól bevált receptet, és valami újabbat kreáljak belőle. Így született meg a feltúrbózott, extra finom almáspite!

Íme tehát a recept, azzal a bizonyos EXTRA hozzávalóval:

a pitéhez:

  • 250g liszt (most teljes kiőrlésű lisztet használtam, de jó a finomított is)
  • 150g hideg vaj
  • 40g cukor
  • 60g hideg víz

az almás részhez:

  • 2db nagyobb alma
  • 50g barna cukor
  • 1 csapott teáskanál fahéj
  • fél citrom leve

a krémhez:

  • 200g krémsajt (mascarpone sajtot használtam)
  • 4 evőkanál cukor
  • 1 tojás
  • vanília aroma (de nyugodtan lehet használni vaníliás cukrot is, csak akkor kevesebb cukor kell bele)

Elkészítés:

  1. Először készítsük el a pite tésztát, ugyanis ennek, majd pihennie kell egy kicsit a hűtőben. Addig pedig lesz időnk elkészíteni a pite többi részét. Az összes hozzávalót mérjük ki, és robotgéppel, vagy akár a kezünkkel dolgozzuk össze. Mikor a hozzávalók összeálltak egy gombóccá, csomagoljuk fóliába és fél órát pihentessük a hűtőben.
  2. Ezután állítsuk össze, azt a bizonyos EXTRA részét a pitének. Itt is roppant egyszerű a feladat, mert minden hozzávalót belerakunk egy tálba, és egy villával simára keverjük.img_3550_2.JPG

 3. Az almákat pucoljuk meg, vágjuk ki a magházat, majd vágjuk fel vékony cikkekre. Dobjuk egy nagy tálba,szórjuk meg a barna cukorral, és fahéjjal, majd nyomjuk rá a fél citrom levét. Ezután jó alaposan keverjük össze, majd hagyjuk állni, hogy az alma kiereszthesse a levét.

img_3551.JPG

4. Ha letelt a fél óra (ezalatt pont kényelmesen elkészülhet az almás és krémsajtos része a pitének) vegyük ki a hűtőből a tésztát. Először a tészta kb. 2/3-ra lesz szükség, (a maradékot csomagoljuk vissza a fóliába és rakjuk vissza a hűtőbe) amit lisztezett felületen kb, fél cm vastagságúra nyújtunk, akkorára amekkora belefog férni egy 23cm átmérőjű piteformába. A tésztát jól egyengessük bele majd takarjuk le alufóliával és szórjunk rá babot nehezékként. Ezután már mehet is a 180C-ra előmelegített sütőbe 10 percre.

img_3557_2.JPG

5. Ha letelt a 10 perc, vegyük ki, és szedjük le róla a babot, és az alufóliát, majd tegyük vissza ismét 10 percre. Ezalatt pedig készítsük el a tetejére a rácsokat. Vegyük ki a hűtőből a maradék tésztát, és hasonlóképp, mint az előbb ezt is nyújtsuk ki. Most pedig egy pizzavágóval/késsel, vágjunk belőle kb. fél cm vastag csíkokat.

img_3561.JPG

6. Ha letelt az újabb 10 perc, vegyük ki a pitét, és kezdődhet a rétegezés! Először kenjük rá a krémsajtos keveréket, majd rendezzük el rajta az almákat. Ha ez megvan, jöhetnek a rácsok. Vágjuk méretre, majd ha fenn vannak, locsoljuk meg azzal a lével, amit az alma kiengedett magától. Ne sajnáljuk, öntsük rá az összeset, így lesz a pite garantáltan nem lesz száraz, hanem omlós és puha. Végül a rácsokat kenjük le tojássárgájával, majd mehet a sütőbe, ezúttal már csak 150C-ra kb. 40 percre. (ez sütőtől függően változhat, az a lényeg, hogy akkor vegyük ki mikor a rácsok már aranybarnára pirultak, az almáslé, pedig kellően karamellizálódott.

img_3562.JPG

7. Azt hiszem ez, az utolsó lépés a legnehezebb… Ugyanis miután kivettük a sütőből (ajánlott) egy kicsit pihentessük, míg ki nem hűl. Ezután már könnyű szeletelni, kivenni a piteformából, nyomni mellé egy kis tejszínhabot, és egy finom kávéval megenni az összeset! 🙂

img_3576.JPG

Remélem, hogy tetszik a recept, és kipróbáljátok. Szerintem nagy örömet lehet szerezni vele a családnak, vagy a gyerekeknek így ősszel az iskola kezdés idején, egy kis bátorító süti mindig jól jön 🙂

 

Helló Világ!

Üdvözlet a(z) Cafeblog honlapon. Ez az első bejegyzés, amelyet a Cafeblog előkészített a honlap tulajdonosának. Törölhető, tetszőlegesen szerkeszthető, és már kezdődhet is a honlap tartalommal történő feltöltésének szép és fárasztó folyamata!
Sok sikert!